Düşük maaşa karşı ‘paspal kıyafet’ akımı

Çin’de kadın çalışanlar, aldıkları düşük ücretleri protesto etmek için işe günlük ve sıradan kıyafetlerle gittikleri yeni bir akım başlattı.

Z Kuşağı’na üye genç çalışanlar, işe abiye ve topuklu ayakkabı yerine bol kıyafetler, yün hırkalar ve terliklerle gittiklerini gösteren görüntüleri sosyal medyada paylaşarak patronlarını protesto ediyor. “Gross outfits at work” (İş yerinde hantal kıyafetler) etiketi sosyal medyada trend oldu.

Geleneksel iş hayatı kültürüne “eski püskü kıfayetleriyle” meydan okuyan gençler, pahalı ofis kıyafetlerini karşılamaya paraları olmadığını da bu yolla ortaya koyuyor. 

Yayınlanan görüntülerde, patronların bu yeni akımdan pek memnun olmadığı ve kadın çalışanları düzgün giyinmeleri konusunda uyardığı görülüyor.

TikTok’ta delik ofis kıyafetleriyle dikkat çeken Candise Lin, “Berbat bir iş ve maaş. Çinlilerin iğrenç kıyafet akımı, yaşadıkları yorgunluğa karşı sessiz bir protesto” ifadelerini kullandı.

Bir kadın da yün hırkayla işten çıkıp doğrudan yatağa gittiğini söyleyerek uzun mesai saatlerini eleştiriyor.

Birçok kişi, iş hayatının yoruculuğu nedeniyle genç çalışanların dış görünüşlerini artık pek de umursamadığını vurguluyor.

Çin, katı çalışma disiplini ve uzun mesai saatleriyle kötü bir üne sahip.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir